پایگاه اطلاع رسانی جهان ساخت وساز

جهان ساخت وساز : صفحه نخست » اخبار » تعیین اولویت‌های پروژه‌های عمرانی خراسان رضوی

تعیین اولویت‌های پروژه‌های عمرانی خراسان رضوی

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی اولویت‌های پروژه‌های عمرانی استان برای اجرا و اتمام تشریح کرد.

رضا جمشیدی در خصوص بودجه بندی های عمرانی دولت در سال 97 در استان ها اظهار کرد: امسال از کل بودجه عمرانی کشور تقریبا یک سوم آن استانی و دو سوم آن ملی است.

وی ادامه داد: برای دوسوم بودجه یعنی آن بخشی که ملی است، عناوین ردیف های آن وجود دارد که براساس موضوع و وزارتخانه‌ و استان مورد استفاده قرار گیرد، اما برای یک سوم سهم استان‌ها از جمله استان خراسان رضوی، آن را در شورای برنامه استان در قالب دستورالعمل هایی که داریم، بررسی می‌کنیم و اعتبار طرح ها و پروژه هایی نیز در کمیته برنامه شهرستان ها که فرمانداران رییس آن هستند، تعیین می شود. یعنی هر شهرستان در قالب پولی که در اختیار دارد، دستور اجرای پروژه هایی که هدف آنها مشخص است و اولویت دارد را ابلاغ می‌کند. در نهایت شورای برنامه‌ریزی استان این ابلاغات را مصوب می‌کند و برای آن تعیین اعتبار می شود.

جمشیدی با اشاره به اولویت‌های پروژه های عمرانی استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: استان حوزه های مختلفی دارد که مهم ترین آن در بخش‌های آب، حمل و نقل ریلی و جاده ای، بحث حاشیه‌ شهر مشهد و حوزه های عمرانی مربوط به زائرین است.

وی افزود: بیشتر این موضوعات در قالب اعتبارات ملی و فراشهرستانی قابلیت انجام دارد. اعتباراتی که در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد، در قالب یک دستورالعملی است که کارکرد آن کارکرد شهرستانی و بین شهرستانی است. اعتبار این پروژه ها براساس قانون بودجه کشور در بخش دو سوم پروژه های ملی منظور می‌شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: طی 7 ماه اول سال جاری 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها پرداخت شده است.

علی رسولیان در خصوص میزان صادرات استان در 7 ماه اول سال جاری اظهار کرد: در این مدت صادرات استان خراسان رضوی یک میلیون و 204 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 14 میلیون دلار بوده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزشی 13 درصد رشد داشته و تراز واردات ما نیز 7 ماهه اول سال جاری 157 هزار تن به ارزش 197 میلیون دلار بوده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی افزود: این رقم 24 درصد از نظر وزنی و 4 درصد از نظر ارزشی رشد داشته و تراز بازرگانی استان  817 میلیون دلار مثبت بوده است.

رسولیان با بیان اینکه بیشترین کالای صادراتی استان خراسان رضوی مربوط به زعفران بوده است، تصریح کرد: همچنین در کنار آن سیم، کابل و تجهیزات برقی نیز صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه مقصد کشورهای هدف ما برای صادرات افغانستان، ترکمنستان، عراق، امارت و هنگ کنگ بوده است، عنوان کرد: همچنین واردات نیز به کشور ما انجام شده که عمده‌ترین اقلام آن شامل پنبه خام، برنج و نهادهای دامی بوده که در این مدت به کشور ما وارد شده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: همچنین کشورهایی مانند ترکیه، امارات، پاکستان، ازبکستان و کره واردکنندگان کالاهای استان به شمار می‌آیند. 

رسولیان با بیان اینکه در این هفت ماهه اول سال جاری که گذشت مجموع بانک‌های استان 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند، گفت: نسبت به پایان سال گذشته تقریبا میزان 10 درصد مانده تسهیلات پرداختی ما رشد را در این مدت نشان می‌دهد. در این مدت هفت ماهه 5 هزار 372 طرح اشتغال‌‍زا خرد تسهیلات دریافت کردند که مبلغ آن 70 میلیارد و 122 میلیون تومان بوده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: تسهیلاتی که ما در این مدت پرداخت کردیم در بخش تسهیلات صادراتی حدود 34 میلیارد تومان، در بخش تسهیلات قرض‌الحسنه‌ای 233 میلیارد تومان و در بخش خدمات بازرگانی 650 میلیارد تومان، در بخش صنعت و معدن 402 میلیارد تومان و در بخش کشاورزی نیز 286 میلیارد تومان مجموعه تسهیلاتی بوده که در سطح استان خراسان رضوی پرداخت شده است.

افزودن نظر


کد بازسازی