پایگاه اطلاع رسانی جهان ساخت وساز

جهان ساخت وساز : صفحه نخست » اخبار

مجموعه اخبار سایت

سه برنامه جدید دولت برای کمک به خریداران مسکن

 

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارتخانه به منظور کمک به متقاضیان مسکن، سه پیشنهاد را در قالب کاهش نرخ سود، افزایش مدت تسهیلات مسکن، انتشار اوراق توسط صندوق توسعه ملی در بازارهای جهانی و خرید اوراق MBS بانک مسکن توسط سایر بانک‌ها ارایه کرده است.حسین عبده تبریزی اظهار کرد: به منظور کمک به متقاضیان مسکن، پیشنهاداتی از طرف وزارتخانه به بانک مرکزی ارایه شده و بانک مسکن نیز نامه نوشته تا اصلاحاتی در سه زمینه انجام دهد. یکی از این اصلاحات، افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ۱۲ به ۱۵ سال، کاهش نرخ سود از ۹.۵  به ۷ درصد و کاهش مدت سپرده‌گذاری از ۶ به ۴ ماه است.

وی افزود:  مسیر دوم که بنده پیشنهاد دادم این است که بانک مسکن از ترازنامه خود به اتکای تسهیلات اعطایی حدود ۵ میلیارد دلار به قیمت نرخ امروز اوراق منتشر کند. این اوراق را صندوق توسعه ملی بخرد و در دنیا به فروش ‌رساند. در این‌جا مساله پوشش ارز مطرح می‌شود که بانک مرکزی باید این پوشش را انجام دهد؛ یعنی امروز ارز را از صندوق می‌گیرد و به قیمت روز ریال می‌دهد و در سررسید هم اگر قیمت روز ارز از اصل و سود اوراق بیشتر شد، تفاوت نرخ را بانک مرکزی با هدف کمک به بخش مسکن و کمک به اقشار ضعیف و متوسط پوشش می‌دهد.

عبده تبریزی، پیشنهاد سوم که توسط دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی و دکتر بت‌شکن مطرح شده را خرید اوراقMBS بانک مسکن توسط سایر بانک‌های داخلی دانست و گفت: موضوع سوم خرید اوراق MBS بانک مسکن توسط بانک‌های داخلی از محل سپرده ذخیره قانونی است که هم‌اکنون نرخ آن صفر است. بدین‌ترتیب پیشنهاد می‌شود بانک‌ها اوراق MBS  بانک مسکن را با سود ۲ درصد بخرند؛ و هدف بانک مرکزی از این اقدام کمک به مردم برای تأمین مسکن حداقلی و پرداخت وام‌های خرد مقیاس است. بانک مرکزی نباید نگران باشد که امتیاز بزرگی می‌دهد که باعث تورم خواهد شد، بلکه باید با این دید نگاه کند که دارد به متقاضیان واقعی بخش مسکن کمک می‌کند. البته بانک مرکزی ممکن است نگران مسائل تورمی آن باشد که راهکار اول این است که حجم را کنترل کند. فاینانس خارجی هم به این مساله کمک خواهد کرد اگر نرخ ارز پوشش داده شود.

مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی هم‌چنین به استقبال بالا از صندوق پس‌انداز مسکن یکم طی ماه‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: افزایش استقبال نگرانی‌هایی را مبنی بر خودکفایی صندوق ایجاد کرده و این سوال طرح شده که اگر استقبال باز هم بیشتر شود، آیا صندوق می‌تواند با اتکا به منابع خود به متقاضیان وام بدهد یا خیر. از این‌رو، مدیر بانک مسکن به دنبال ترمیم منابع صندوق است. در این راستا، وزیر راه و شهرسازی چند پیشنهاد به آقای سیف داده‌اند. یکی اینکه دوره استمهال خط اعتباری مسکن از ۱۰ به ۲۰ سال افزایش یابد.

وی ادامه داد: پیشنهاد دوم این‌که صندوق توسعه ملی در جهت تقویت این صندوق، مقداری در آن سرمایه‌گذاری کند. به اعتقاد من صندوق توسعه ملی می‌تواند وام‌های بانک مسکن را به دنیا بفروشد، مشروط بر آن‌که مساله پوشش نرخ ارز را حل کنیم. اگر اوراق بهادار به پشتوانه رهنی بانک مسکن منتشر شود، صندوق توسعه ملی می‌تواند این اوراق را در دنیا بفروشد. فقط مساله این است که موضوع ریال و دلار را درست حل کنیم.

عبده تبریزی تاکید کرد: ممکن است زمانی که صندوق توسعه ملی می‌خواهد دلار را پس بگیرد نرخ دلار جهش کرده باشد، لذا بانک مرکزی چون می‌خواهد به مسکن کمک کند باید به همان نرخی که دلار را دریافت کرده، به همان نرخ هم به خریداری اوراق ارزی بازپرداخت کند. این امکان وجود دارد و با توجه به این‌که فرایند تدریجی و طولانی‌مدت است، به تورم فشار وارد نمی‌شود.

منبع : ایسنا       تاریخ انتشار: 15 آبان 1396

نحوه برقراری بیمه قطع شده اعلام شد

 

نایب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با اعلام نحوه برقراری بیمه کارگرانی که بیمه پردازی آن‌ها قطع شده است، از آخرین آمار کارگران ساختمانی بیمه شده خبر داد.

هادی ساداتی ،از معرفی ۹۰ هزار کارگر ساختمانی واجد شرایط بیمه به شعب تامین اجتماعی خبر داد.

وی گفت: از زمانی که سامانه خدمات رفاهی وزارت کار برای ثبت نام کارگران ساختمانی فعالیت خود را آغاز کرده چندین بار به‌روزرسانی شده تا به مرحله نهایی رسیده است و بر اساس اطلاعاتی که از سامانه رصد کرده‌ایم، بیش از ۹۰ هزار کارگر ساختمانی تاکنون از طریق سامانه به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده و پیگیر امور خود هستند.

ساداتی ادامه داد: در حال حاضر بیش از صد هزار نفر ثبت نام کرده‌اند و حدود ۱۴۰ هزار نفر نیز واجد شرایط بیمه شناخته شده‌اند که از این تعداد ۹۰ هزار نفر را برای بیمه به تامین اجتماعی معرفی کرده‌ایم.

به گفته عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری، تعداد کسانی که در سامانه ثبت نام کرده و در انتظار بیمه به سر می‌برند، در کل کشور ۱۵۰ هزار نفر هستند.

او درباره ابلاغ سهمیه جدید کارگران ساختمانی، گفت: تاکنون چیزی ابلاغ نشده است هرچند بنا نبود که امسال سهمیه بندی شود و باید بر اساس ثبت نام سامانه عمل شود چون ما سهمیه را قبول نداریم و معتقدیم همه کسانی که در سامانه ثبت نام کردند و واجد شرایط شناخته شدند باید از طرف انجمن‌های صنفی معرفی شوند.

ساداتی ادامه داد: روند ثبت نام در سامانه به دلیل برخی مشکلات با کندی و تاخیر مواجه شده بود، در بعضی شهرستانها کد بازرسی برای همکاران اعلام نشده بود، یکسری اپلیکیشن‌ها که باید راه اندازی می‌شد، در دسترس نبود ولی مشکلات به تدریج برطرف و قرار شد تا مرحله دوم سهمیه اعلام شود که تا این لحظه این اتفاق نیفتاده است.

نایب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی همچنین درباره قطع بیمه‌پردازی بعضی از کارگران ساختمانی و حل این مشکل، اظهار کرد: عده‌ای از کسانی که در سامانه ثبت نام کرده بودند به دلیل آنکه بیمه‌های غیر داشتند یا از طریق مشاغل آزاد خود را بیمه کرده بودند، معرفی نشدند و عده‌ای دیگر که بیمه پردازی آنها قطع شده و مربوط به سالهای قبل بود واجد شرایط شناخته نشدند.

وی تصریح کرد: این دسته افراد دارای کد بیمه در تامین اجتماعی هستند ولی بیمه آنها قطع شده است که برای حل این مشکل باید به دفاتر انجمن‌های صنفی مراجعه و نامه‌ای از انجمن گرفته و به تامین اجتماعی محل سکونت یا کار خود بدهند و عرض خدمت کنند.

به گفته ساداتی، در حال حاضر حدود ۴۰ هزار نفر در کل کشور هستند که چنین وضعیتی دارند و حایز شرایط نیستند که لازم است این فرایند را دنبال کنند تا از طریق اتوماسیون به تایید نهایی برسند.

منبع خبر: ایسنا       تاریخ انتشار : 8 آبان 1396

صفحه 1 از 133