پایگاه اطلاع رسانی جهان ساخت وساز

جهان ساخت وساز : صفحه نخست » اخبار

مجموعه اخبار سایت

ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن از نیمه دوم آبان آغاز می‌شود

 

محمود محمودزاده سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی  با بیان اینکه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های مختلف از هفته دوم آبان آغاز می‌شود، گفت: لیست نهایی این شهر‌ها هفته اول آبان مشخص می‌شود و شهر‌هایی که در آن‌ها مقدمات تهیه زمین و امکانات مهیا شده باشد ثبت نام در آن‌ها انجام می‌شود.

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره شرایط ثبت نام در این طرح، گفت: تمامی متقاضیانی که شرایط لازم را برای ثبت نام از جمله سرپرست خانوار بودن و سکونت ۵ ساله در شهر را داشته باشند توانایی ثبت نام در این طرح را خواهند داشت.

او با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی را در تمامی شهر‌های کشور آغاز کرده‌ایم، گفت: ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در این طرح شروع شده و مقدمات تأمین امکانات آن‌ها در سراسر کشور صورت گرفته است.

محمودزاده توضیح داد: در این طرح تأمین زمین و کاربری‌های لازم ساده نیست، اما سعی خواهیم کرد نیاز تمامی اقشار متوسط و رو به پایین را با کمترین هزینه و با همکاری بخش خصوصی تأمین کنیم.

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در این طرح برخی از شهر‌ها که آمادگی لازم را برای تأمین زمین داشتند در اولویت قرار گرفته و قرارداد‌های آن‌ها را طی مشارکت با بخش خصوصی آماده کرده‌ایم.

او یادآور شد: پیشنهاداتی از طرف بخش خصوصی جهت مشارکت در طرح اقدام ملی مسکن ارائه شد که در قالب جلسات مختلف بررسی شد. همچنین  برخی از پیشنهاداتی که ایرادات قانونی داشت، با بررسی بیشتر حل و فصل شد.

محمودزاده بیان کرد: بخشی از طرح اقدام ملی طی مشارکت با بخش خصوصی انجام می‌شود، اما در اجرای این طرح در چارچوب قانون حرکت خواهیم کرد و بخش‌هایی که ایرادات قانونی داشته باشند را نمی‌توانیم دور بزنیم.

ریزش چشمگیر معاملات در حوزه مسکن/کلید نجات بازار مسکن، کاهش دخالت دولت در ساخت‌و‌سازهاست

 

پورحاجت گفت: کاهش دخالت‌های دولت در حوزه مسکن نجات‌بخش و درمان‌کننده وضعیت کنونی بازار مسکن است.

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان، با بیان اینکه هر اقدامی در حوزه مسکن اگر با حمایت وزارت راه و شهرسازی انجام شود، می‌تواند نقش موثری در بهبود وضعیت بازار مسکن داشته باشد، گفت: هرجا که دولت در حوزه اجرای مسکن ورود کرده و مداخله داشته است، نتیجه خوبی نداشته بنابر این دولت باید حمایت از بخش خصوصی را در اولویت و برنامه‌های خود قرار دهد.

او ادامه داد: انبوه‌سازان بخش خصوصی برای تولید مسکن به ویژه طرح اقدام ملی بسیار مشتاق هستند اما قراردادهای مشارکت در این طرح به گونه‌ای طراحی شده که با قراردادهای مشارکتی بخش خصوصی تفاوت‌های بسیار زیادی دارد.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان ادامه داد: در حوزه اجرا بخش خصوصی باید سیاست‌های کلی را در تمامی چارچوب‌ها و قواعد کنترل کند و تنها راه‌حل درمان بهبود وضعیت بازار مسکن در چنین شرایطی، تولید مسکن از طریق بخش خصوصی است.

پورحاجت تأکید کرد: آمارها نشان می‌دهد که معاملات مسکن در یک سال اخیر به شدت کاهش یافته که نتیجه آن برای حوزه مسکن بسیار زیان‌بار خواهد بود.

او با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن، وزارت راه و شهرسازی شرایط و قراردادها را به گونه‌ای طراحی کرده است که انبوه‌سازان و بخش خصوصی تمایلی برای ورود به این طرح را ندارند، گفت: جلسات بسیار زیادی با معاونت‌های وزارت راه و شهرسازی برگزار کردیم و شرایط خود را برای ورود به این طرح اعلام کردیم اما متأسفانه نحوه قراردادها و شرایط آن به گونه‌ای بود که برای انبوه‌سازان چندان مناسب نبوده است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان اظهار کرد: دولت باید شرایط بازار مسکن و همچنین تولید در این بازار را با حمایت‌های بخش خصوصی توسعه و رونق دهد تا این بازار به نفع خریداران و مصرف‌کنندگان تغییر کند.

پورحاجت در پایان گفت: امیدواریم دولت در این شرایط حمایت‌های بخش خصوصی را افزایش و دخالت‌های خود را در این بازار به شدت کاهش دهد تا شاهد بهبود و تغییر بازار مسکن باشیم.

23شهریور98 به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

صفحه 1 از 20